2014 Fall

Ill∴ Walter Winchester 33º

Ill∴ Water Winchester 33º

281st Reunion

Ancient Accepted Scottish Rite of Freemasonry
Tampa Consistory and Co-Ordinate Bodies

Memorial Class Honoring
Ill∴ WALTER WINCHESTER 33º

2014 Fall Reunion
October 25th and November 1st

Opening Session
Saturday, October 25th, 2014
6:30 AM – Registration of Candidates
7:00 AM – Class Assembly
Instructions to the Class

Opening Ceremony
Invocation
Presentation of the Flag of the United States of America
Pledge of Allegiance to the Flag
Welcome Address by the Master of Kadosh
Introductions

281st Reunion Staff


Donald Prosser

Director of Work
Ill∴ C. Donald Prosser 33°

Lou Ortt

Classroom Directors
Ill∴ Louis H. Ortt 33°; Chairman
John E. Drewett 33°, Assistant
Gerald Lee, 33°,  Assistant
S. Gil Weisman, 32° KCCH, Assistant

Classroom Director Emeritus    W. Bruce Steube, III 33

Classroom Director Emeritus
Ill∴ W. Bruce Steube, III 33


The following Reunion Committees operate under the Director of Work

Lights & Sound Effects

Ill∴ Gerald E. Goacher, 33°, Chairman
Ill∴ Kenneth R. James II, 33°
David S. Vincent, 32°
Stanley H. Rakita, 32° KCCH
Gregory L. Wynn, 32°

Ill∴ John M. Bankhead Jr., 33°, Chairman Emeritus

Soloists
Brian D. Campbell, 32°
Ill∴ M. Dean Lovett, 33°
Gerald E. Goacher, 33°
Joseph R. “Joe” Lucido, 32°


Stage & Properties
Don C. Hawley, 33°, Chairman
Lynn C. Raposa, 32° KCCH, Stage Manager
Benjamin J. Raposa, 32° KCCH, Floor manager
Gerald E. Goacher, 33°  Assistant Stage Manager
Ill∴ Joseph D. Coster, 33°, Emeritus
Les Ruggiero, 32°
Norman F. Cyphers, 32°
Charles C. Osborne, 32°

Organist
Robert Davidson, 32° KCCH, Chairman
Robert J. Haynes, 32° KCCH, Emeritus

Class Registration
Ill∴ Kenneth D. Balsley, 33°, Chairman
Jeffery W. Gruber, 32°
H. Paul Schweikhart, 32°
L. Edward Villiaume, III, 32°


Wardrobe & Make-Up
Richard G. Hoover, 33°,Chairman
Frederick C. Buss, Jr., 32°, KCCH
Lewis C. Sasser Jr., 32°
Leonard J. A. Smith, 32°
Don H. Harwood, 32°
Ill∴ Ronald S Kalisz, 33°
William C Sundquist, 32°
Richard R. Whitmeyer, 32°

Reunion Tylers
Andres L Morin, 32° Chairman
Ill∴ M. Dean Lovett, 33°
Stephen c. Murphy, 32°


The Hours of Labor

OCTOBER 25, 2014 AND NOVEMBER 1 2014

Saturday October 25, 2014
6:30 A. M. Class Registration – Front Lobby
7:00 A. M. Class Assembly – Opening Ceremony – Lodge Room
8:00 A. M. 4°  Secret Master Conferred – Auditorium
9:00 A. M. 5° Perfect Master Conferred – Auditorium
10:00 A. M. 6° Intimate Secretary Conferred – Auditorium
10:45 A. M. BREAK
10:55 A. M. 7° Provost Judge Conferred – Auditorium
11:35 A. M. 8° – 11° Communicated – Lodge Room
12:00 A. M. LUNCH
12:45 P. M. Class Photo Valley Officers – 33° Brethren – Lodge Room
1:00 P. M. 12° Master Architect Conferred – Auditorium
1:50 P. M. 13° Communicated – Lodge Room
2:00 P. M. 14° Perfect Elu Conferred Auditorium
3:40 P. M. BREAK
3:50 P. M. 15° Knight of the East Conferred – Auditorium
5:00 P. M. 16° Communicated – Lodge Room
5:10 P. M. 17° Knight of the East & West Conferred – Auditorium
6:25 P. M CLOSE FIRST DAY 281 REUNION

SATURDAY NOVEMBER 1, 2014
7:00 A. M. Class Registration Front Lobby
7:30 A. M. Class Assembly- Election -Class Orator Lodge Room
8:00 A M. 18° Knight Rose Croix Conferred – Auditorium
9:30 A. M. 19° – 20° Communicated – Lodge Room
9:45 A. M. 21° Noachite or Prussian Knight Conferred Auditorium
10:50 A. M. BREAK
11:00 A. M. 22° Prince of Libanus Conferred Auditorium
12:00 P. M. LUNCH
12:45 P. M. 23° – 29° Communicated – Lodge Room
1:15 P.M. 30° Knight Kadosh Conferred Auditorium
2:30 P. M. BREAK
2:40 P. M. 31° Communicated Lodge Room
2:50 P.M. 32° Master of the Royal Secret Conferred Auditorium
4:15 P. M. BREAK
4:30 P. M. Consecration Ceremony Lodge Room
5:00 P. M. Closing Ceremony Lodge Room

Comments are closed.